Betalningsalternativ



Direktbetalning
Faktura
Avbetalning
Förskottsbetalning
SMS-betalning
Postförskott
Bitcoin
Är något felaktigt, Tipsa oss gärna här!
Butiken finns i Sverige. Priserna visas i SEK. Kontakt med butiken kan ske på Svenska.
-
22
Omdömen
7.71
-
1
Mer om butiken
fysisk butik
-
Inga tillverkar-
rekommendationer -
3574
Produkter
3 574 priser indexerade
(8 386 totalt) Är billigast på 168 av dessa -
Prisändringar
-
Värdelös support som inte kan ge svar på någonting.
De använder sig av DHL och kikade på DHLs tidtabell, frågade om paketet kommer lämnas in arbetsdagen efter beställning så man kan förvänta sig samma upphämtningsdatum & leveransdatum som tidtabell, får repeterat svaret att det tar dem ett par dagar extra och att DHLs tidtabell inte fungerar. Va?
Samt använder sig endast utav Swedbank pay & dyr frakt. Minimum 99kr på smågrejer.
Nä, blev inte ens en order efter jag pratat med supporten. Hoppas omdömen på kundvård & intryck är tillåtna :) -
Hej,
Jag vill för det första replikera med att det var ganska lågt av dig att lägga detta som ett dåligt omdöme på prisjakt när du valde att chatta som GÄST på vår hemsida så att vi inte kunde avsluta konversationen.
Vi har valt SwedbankPay eftersom vi har ett samarbete med PayEx som liksom vi är en gotländsk aktör. Vi gynnar gärna lokal verksamhet eftersom vi till 90% är en lokal butik och inte en ren webbhandel. SwedbankPay är under ständig utveckling och målet är att ha en fullt likvärdig tjänst som Klarna. För mer info kontakta gärna SwedbankPay direkt.
Våra fraktpriser är baserade på de kostnader vi har för våra leveranser och varierar beroende på produktkategori och storlek/vikt på paket som skickas. Om inte 99 kr i minimifrakt passar dig står det dig fritt fram att välja annan handlare på nätet. Min gissning är dock att du ville köpa från oss för att vi antingen hade bästa pris på produkten eller att ingen annan hade på lager, rätta mig om jag har fel.
Det sista svaret jag försökte ge dig i chatten gällde den information du hittat på DHLs hemsida angående ledtider. Ursäkta min något dryga ton i det citerade svaret nedan men du inledde tyvärr detta ganska bra med din egen attityd i chatten, jag tänker dock av integritetsskäl inte posta chatkonversationen här.
"Bra att du vet exakt hur det funkar vid sändningar från Visby till resten av Sverige, då kan du ge denna info till DHL istället. Vi kan bekräfta att deras ledtider tyvärr inte stämmer, vår egen FAKTISKA statistik för de senaste veckorna visar att det tar MINST 2 vardagar till närmaste destination (Sthlm med omnejd). Längre bort, t.ex. Skellefteå, tar det 3 dagar."
Efter orderläggning på vår hemsida hanterar vi normalt ordern inom max 30 min under kontorstid och vi har sista bokningstid för upphämtning av DHL kl. 12.00 varje dag. Kvarstår dock att vår statistik visar att det INTE tar 1 dag ifrån Gotland till fastlandet och således kunde vi inte LOVA dig leverans senast fredag även om vi fick iväg paket tidigt under torsdagen.
Vi tar gärna emot synpunkter om vår kundvård men tycker ditt omdöme här på prisjakt efter EN kontakt med vår support (via chatten som vi inte ens kunde avsluta) var väldigt lågt. Det är nästan så man kan tro att du jobbar hos en konkurrerande webbhandel.... :)
mvh
Magnus C Lydahl
VD/Databyrån -
Beställde en Asus vivobook på mellandagsrean söndag den 27/12 c:a kl 11 med hemleverans eftersom jag bor i Visby. Och jag garvar fortfarande efter chocken jag fick när det strax efter kl 12 samma dag ringer på dörren och datorn levereras! Kan inte annat än rekommendera dom. Otroligt snabb leverans :-) Bra pris! Och har alltid fått bra hjälp vid behov! Härligt med en bra lokal handlare på Gotland!
-
BeställningOtrolig service! Kompetens.
-
BeställningProffsiga och trevliga
-
BeställningSnabbt Enkelt Rätt!
-
Nu blev det aldrig någon produkt då leverantören strulade till allt, men riktigt bra bemötande från kundtjänst som är supertrevlig och ger snabba svar på mail.
-
2020-02-27 - Ett år sedan. Omdömen före denna tid räknas inte med i butikens betyg.
-
Beställning
Leverans
mänsklig kundkontakt i smått och stort! -
Bra för oss på Gotland men priserna kan vara lite saftigare än att beställa från fastlandet.
-
Bästa på Gotland
-
BRA
-
Jag gjorde en felbeställning som de grejade mkt snabbt med trevligt bemötande och utan några protester...så jag vet inte hur de är att handla ifrån, men är det i linje med detta är de värda en tia, nu blev det "bara" en nia.
/Michael -
Detta omdöme är under utredning
-
Ringde dessa och dom svarade snabbt och var allmänt trevliga. Hade ett par frågor gällande ett chassie som dom löste på utmärkt sätt.
Dock blir det ingen affär då informationen om chassit gjorde att jag nu väljer något annat.
Dock väldigt trevliga och kan verkligen tänka mig att handla här framöver -
Mycket kunniga inom hembio, PC och övrigt inom IT-branchen.
-
Bra service i butiken. Kunde vara billigare.
-
Utmärkt och snabb service!
Det som drar ned betyget från en fullpoängare är hemsidan och dess funktioner som har en del övrigt att önska. -
Ligger på gotland, grym kundservice.
-
Väldigt kunnig personal. Har aldrig haft något problem med dom alls. Bra service.
-
Bäst på ön
-
hade jag kunnat ge 0 stjärnor så hade jag gjort det, ville beställa en Sony v2000 40" som dom hade till ett pris under 20 000:-, när jag mejlade om beställning så sa dom att det var en utgående modell??? sen ser man veckan efter att den kostar 24 000:-. Då blir manju riktigt GLAD!!!
-
-
-